Najčastejšie otázky
Jedno alebo viac morčiat?
Morčatá sú spoločenské zvieratá a potrebujú spoločnosť svojho druhu, čiže treba mať ASPOŇ DVE morčatá. Pokiaľ tomu tak nie je, morča môže trpieť depresiou , čo sa odzrkadlí na jeho zdravotnom stave a celkovej kondícii
Aká veľkosť klietky?
Názory sa rôznia, no MINIMÁLNA priemerná veľkosť PRE JEDNO morča je 50 x 50 x 30 cm. Menšia klietka je príliš stiesnená.
Platí však, že čím väčšia klietka, tým spokojnejšie morča.
Niektorí ľudia majú pre morča klietku menšiu, no poschodovú – toto nie je príliš vhodné, predsa len morča nie je škrečok ani činčila a ocení skôr pevnú zem pod nohami
Akého veku sa dožívajú morčatá?
Na vek morčaťa vplývajú rôzne faktory napr. stres, strava, zdravie, genetika.
Morča sa môže v priemere dožiť od 5 do 10 rokov
Mnoho morčiat sa však nedožije ani veku 3 rokov, čo je obrovská škoda. Zvlášť, ak si uvedomíme, že postačí zmeniť maličkosti a život sa dokáže predĺžiť o celé roky.
Ako rozlíšiť pohlavie?
Nie je to vôbec také ťažké ako sa zdá, pre obrázok pozrite text o chove nižšie
Samička má pohlavný orgán v tvare Y
Samček v tvare i
O chove morčiat
Prečo si obstarať morča?
- Morčatá sú aktívne cez deň. Nemusíte sa teda báť, že o zvieratku celý deň nebudete počuť a v noci sa nevyspíte.
- Na rozdiel od iných hlodavcov morča prakticky nehryzie! Nie že by to nevedelo, ale v prípade, že sa cíti v ohrození, radšej utečie.
- Nie sú príliš malé a krehké ako iné zvieratká, a tak sú skvelými miláčikmi aj pre menšie deti.
- Chcete malé, veľké, s krátkou alebo dlhou srsťou, či dokonca bezsrsté? Žiadny problém! Aj morčatá, podobne ako psy, sa delia na plemená a tak si každý môže vybrať podľa svojho gusta.
- Dajú sa veľmi dobre skrotiť a nechajú sa maznať, obzvlášť, keď im sem tam doprajete maškrtu.
- Starať sa o morča nie je žiadna veda. Stačí im dostatočne veľká klietka, voda, dostatok sena a granule pre morčatá. Ako maškrta je pre morča najlepšie zelenina či bylinky.
- Cez leto môžu tráviť čas napríklad na záhrade alebo na chate v ohrádke, navyše čerstvá tráva je pre nich skvelá desiata! POZOR NA VYSOKÚ TEPLOTU A PRIAME SLNKO!!!
- Morčatá sú pomerne „ukecané“. Snáď každý pozná ich špecifické pískanie. Často takto komunikujú aj so svojimi pánmi. Dokážu spoznať zvuk otvorenej chladničky, vrecka sa senom, alebo iným kŕmením.
- Morčatá sa tiež dajú naučiť rôzne triky
Odkiaľ morčatá vlastne pochádzajú?
- Morčatá majú svoj pôvod v Andách v južnej Amerike a boli tu chované ako hospodárske zvieratá. Slúžili teda ako zdroj potravy podobne ako u nás napr. králiky.
Koľko sa môže morča dožiť?
- Na vek morčaťa vplývajú rôzne faktory napr. stres, strava, zdravie, genetika.
- Morča sa môže v priemere dožiť od 5 do 10 rokov
- Mnoho morčiat sa však nedožije ani veku 3 rokov, čo je obrovská škoda. Zvlášť, ak si uvedomíme, že postačí zmeniť maličkosti a život sa dokáže predĺžiť o celé roky.
Kde je najlepšie morča kúpiť a ako spoznám, či je zviera zdravé?
- Najideálnejšie je získať morča priamo od chovateľa. Nesmiete sa hanbiť klásť majiteľovi presné, konkrétne otázky. Každý seriózny chovateľ by vám ich mal rád zodpovedať. Tiež by ste si mali pozrieť klietky, v ktorých boli morčatá chované. Či sú svetlé a čisté alebo či sa nevyskytuje veľa jedincov na malom priestore. Chovateľov morčiat nájdete v zozname SZCH, kliknite TU.
- Zdravý jedinec má lesklú srsť aj oči. Okolie očí nie je zlepené a ritný otvor nie je zúžený. Na srsti nie sú viditeľné lysiny ani splstnatenie.
Prečo nekupovať morča zo zverimexu a podobných chovproduktov?
- Morčatá z chovproduktov sú krížence, častokrát z príbuzných párov, čím sa negatívne ovplyvňuje ich genetika. Taktiež častokrát trpia rôznymi chorobami, či parazitmi. Sú kŕmené nevhodným krmivom a natlačené v malých priestoroch. Morča z obchodu je síce lacnejšie, no za problémy spojené so zdravým to nestojí. Navyše ak kúpite takéto morča, podporujete tým nekontrolované množenie, často v zlých podmienkach. To isté platí aj o morčatách z bazošu a podobne.
Ako spoznám, či ide o samca alebo samicu?
- Pre neskúsených oko je to trochu zložitejšie. Najlepšie je, keď má človek možnosť priamého porovnania medzi mužským a ženským pohlavím.
- Aby ste mohli určiť pohlavie zvieraťa, vezmite morča opatrne do ruky tak, aby ste videli bruško. Druhou rukou rozhrňte srsť okolo orgánov vpravo aj vľavo. Ak pohlavný orgán vyzerá ako “Y”, jedná sa o samicu, ak vyzerá skôr ako “i”, máte dočinenia so samcom. Ak si nie ste istí, jemne zatlačte nad pohlavným orgánom, ak sa vysunie penis, ide o samca.
- Pre lepšiu predstavu si prezrite nasledovné fotky:
Chovné zariadenie - ubikácia
V klietke trávia morčatá najviac času, preto je potrebné im dopriať dostatočný priestor a potrebnú výbavu!
1. Samotná klietka:
- Minimálne rozmery pre jedno morča sú 50 x 50 cm alebo 80 x 45 cm
- Pre dve morčatá minimálne 100 x 50 cm
- Všeobecne platí, že čím väčšia klietka, tým spokojnejšie morča
- Niektorí ľudia v snahe ušetriť miesto kupujú poschodové klietky – toto nie je vhodné riešenie, pretože morča nie je škrečok ani činčila, oveľa viac ocení prízemie väčších rozmerov. Okrem toho poschodie môže spôsobiť aj zdravotné problémy, keď z neho morčiatko spadne.
Typy klietok






2. Výbava klietky:
- Senník – seno je základ potravy morčiat, musia ho mať nonstop, tiež si ním morčatá obrusujú zuby
- Napájačka – v napájačke nesmie chýbať čistá voda s pridaným vitamínom C! Morčatá si vitamín C nevedia vytvoriť v tele sami, a tak je nevyhnutné im ho podávať vo vode a v podobe zeleniny
- Miska na jedlo
- Drevo na obrusovanie zubov – potrebné, aby im neprerástli zuby
- Záchod – väčšinou zbytočnosť, no ak sa vám podarí morčiatko naučiť chodiť aspon z väčšiny na wc, je to len výhoda
- Podstieľka
Domček – klasické domčeky sú nevhodné z viacerých dôvodov:
- Miesto vyvolávajúce konflikty medzi morčatami
- Podporuje v morčati plachosť, ťažšie ochočovanie
- Mini okienka – morča sa tam môže zaseknúť a ublížiť si
- Zlé vetranie, hromadenie baktérií

3. Podstieľka
Sú rôzne druhy podstieľky tak si ich predstavíme a povieme si ich plusy a mínusy:
- Piliny – asi najznámejšie a najrozšírenejšie sú piliny. Pyliny sú výborná podstieľka, pokial vyberieme správnu veľkosť a vrstvu. Treba hľadať bezprašné pyliny pre králiky alebo kone. Sú väčšie než tie klasické, dobre sajú a pri vrstve 4 cm aj dosť vydržia. Treba však dať pozor, aby neboli príliš hrubé, lebo by spôsobovali morčatám otlaky. Tiež ak sú piliny moc jemné a prašné spôsobujú morčatám dýchacie problémy. Veľké balenia pre kone sú bezprašné, dlho vydržia a sú ideálnej veľkosti.



Odkazy na piliny pre kone a hlodavce (hrubé, bezprašné):
- https://sk.steliva.com/produkt/klein-kromhof-extreme-volume-hobliny-podestylka-17kg-670-l/
- https://www.amazon.fr/Allspan-German-Horse-AGH-CLASSIC-09955-Classic/dp/B08DTH3GZN
- https://www.superzoo.sk/hruba-hoblinova-podstielka-10-l/
- https://www.grel.cz/limara-hobliny-10l-hrube-14ks/d582
samozrejme, je ich veľa iných, toto je len pár pre predstavu
- Pelety – lisované tvrdé valčeky, ktoré sa po nasiaknutí vlhkosťou rozpadnú. Vynikaujúce ako spodná vrstva pod piliny. POZOR! SAMOTNÉ SÚ PRÍLIŠ TVRDÉ. Morčatám spôsobujú často otlaky až do krvi. Ak ich chete použiť, musíte ich zmiešať s pilinami alebo ich použiť len ako spodnú vrstvu, na ktorú príde hrubá vrstva pilín.


- Asan – ekologická papierová bezprašná podstieľka, vyrobená recykláciou, je 100% rozložiteľný. Podstieľka je vhodná aj pre alergikov. Pre viac info KLIKNITE TU

NEVHODNÉ TYPY PODSTIEĽKY:
- Noviny – JEDOVATÁ TLAČ – môže sa stať, že bude morča noviny ohrýzať a konzumovať, tlač je jedovatá! Aj keby morča noviny nekonzumuje, je to nbezpečné, lebo pri nasiaknutí vlhkosti sa noviny trhajú, tlač sa rozpúšťa a vsiaka do pokožky morčaťa cez
- Penové podložky do kúpeľne – Morčatá ich ohrýzajú, spôsobujú zažívacie problémy, vlhkosť síce nasiaknu, ale ako po nich morčatá chodia vlhkosť vytláčajú a hrozia plesne a množia sa baktérie
- Slama / seno – nesaje, ostáva mokré, množia sa baktérie, plesne, zaparí sa. Morčatá ho potom často skonzumujú a vedie to k zdravotným problémom (seno môžu mať morčatá na dne klietky, ale nie ako podstieľku,a le ako jedlo – radi sa do neho zavŕtajú a konzumujú ho)
- Mačacia podstieľka – niektoré sú prašné, iné tvrdé a chemické, no majú spoločnú vlastnosť – po nasatí vlhkosti sa zhrudkujú a zalepia. Je to veľmi nebezpečné keď sa to dostane morčaťu do papuľky, nasaje vlhkosť, zalepí morčaťu papuľku, morča nevie dýchať, prehĺtať, taktiež sa podstieľka môže dostať do žalúdka a morča môže zomrieť!
- Jednorazové sacie podložky – morčatá ich často ohrýzajú, čo vedie k zažívacím ťažkostiam, bolestiam, zápche, morča to nevie stráviť a môže zomrieť
- Piesok – veľmi jemný, morča ho môže vdýchnuť, môže sa dostať do oka, srsti.
- Vreckovky – po nasiaknutí moču ostávajú mokré, trhajú sa, lepia sa na labky a kým vyschnú morča chodí po mokrom (hrozia plesne)
- Uteráky a abrisoft – téma sama o sebe, čítaj ďalej
Uteráky a abrisoft ako podstieľka - "koberčekový vhov"
V dnešnej dobe sa rozširuje trend chovu morčiat na abrisofte a koberčekoch. Je to však vhodné? Aké sú výhody a nevýhody?
Čo je vlastne koberčekový chov?
- Ide o náhradu klasickej podstieľky v podobe pilín, peletiek či asanu za pratelné savé podložky (abrisoft), ktoré sa používajú napríklad pod bábätká. Tieto podložky nasajú moč do seba a neprepustia ho cez spodnú vrstvu.
- Abrisoft je narozdiel od jednorazových savých podložiek prateľný, čiže po zašpinení ho stačí vyprať a máte ho znova k použitiu.
- Pri koberčekovom chove sa na abrisoft dáva ešte koberček, cez ktorý má moč pretiecť do abrisoftu a vrchný koberček by mal ostať suchý.
- Poďme sa spolu pozrieť na to, či je tento spôsob chovu vhodný, aké má výhody a nevýhody a prečo sa v súčasnosti rozmáha.
Nevýhody:
- Napriek účelu vrchného koberčeku aby ostal suchý, zostáva povrch mokrý/vlhký, morčatá na ňom ležia, pohybujú sa po ňom – výborná pôda pre množenie baktérií a vznik plesne či iných kožných problémov
- Ak morča ohlodá a zožerie textil, môže sa to skončiť veľmi zle! Zažívacie ťažkosti, bolesti, upchaté črevá, operácia či smrť!
- Pri väčšom počte morčiat je podložka behom chvíle prečúraná, mokrá a okrem vyššie spomínaných problémov začína podložka smrdieť
- ďalší problém môže nastať pri samotnom praní – ak nemáte na to vyhradenú práčku, niektorým ľuďom v domácnosti môže vadiť predstava, že budete prať prečúrane, pokakané, zachlpené koberce od morčiat v práčke, kde sa perie klasické prádlo!
- Ak by ste spomínaný problém s praním vyriešili, nastáva hneď ďalší – ak by ste mali prať každý tretí deň to, čo ušetríte na klasickej podstieľke investujete do vody, ekologických práškov na pranie, času stráveným praním, žmýkaním, sušením
- Problémom je tiež, že aj po opratí v štruktúre koberca a podložky ostávajú baktérie a roztoče. Museli by ste podložky vyvárať, čo nie každý koberec vydrží. Tiež je otázne či by vyvarenie pomohlo.
- Podložka nevydrží do nekonečna. Účinnosť sa udáva okolo 300 praní.
- Taktiež potrebujete minimálne 2 podložky, aby ste pri praní jednej, mohli dať morčatám čistú, cena jednej podložky je okolo 15 €, čiže 15*2=30, ešte potrebujete koberce. Tam je cena rôzna. No treba zvážiť, či sa to cenovo oplatí a do rozhodovania započítať aj vodu, prácu s praním atď.
Výhody:
- Ľahko sa zametajú bobky
- Znovu použiteľné po vypratí
- Vyzerá to pekne
- Pre alergikov zaujímavá ponuka – dá sa riešiť bezprašnou podstieľkou napr. asan – ten je určený aj pre alergikov
- Mäkký koberček nespôsobuje otlaky – toto sa však dá riešiť aj klasickou podstieľkou – mix peliet s pilinami, či asanom
- Morčatá s dýchacími problémami nedýchajú prach z pilín – dá sa riešiť bezprašnou podstieľkou napr. asan
- Morčaťu sa nezanáša análny vačok od pilín
- Ľahko vysledujete farbu moču
- Nemusíte všade v okolí klietky zametať piliny
- šetrí peniaze za klasickú podstieľku
Zhrnutie:
- Pokiaľ ste si zvážili všetky výhody a nevýhody, najzávažnejší problém tohto trendu je práve to, že sa v mokrom hromadia baktérie a vznikajú plesne.
- V rozhodnutí vám môže napomôcť aj testovacie video chovateľa pána Ľubomíra Vanka, v ktorom porovnáva savosť pilín a savosť uteráku s abrisoftom. Jasne vidieť, že aj po 7 minútach od premočenia ostáva koberček mokrý. Môže vám to pomôcť pri rozhodovaní 🙂
- VIDEO TU – https://www.facebook.com/groups/174578496798484/permalink/774188200170841/
- Taktiež vám môže pomôcť aj video od Alue o tomto chove
Môj osobný názor:
- Prípad rozmáhajúceho sa trendu chovu na koberčekoch podľa mňa nemá skoro nič s pohodlím morčaťa, ale ide o pohodlie majiteľa (netreba toľko upratovať okolo klietky, kidať piliny, prášiť) a tiež o oku lahodný pohľad. Bohužiaľ je tento chov často len instagramovým trhákom!
- Môj názor však je, že v niektorých prípadoch sa môže jednať aj o pohodlie morčaťa (napr. po operácii, ak má dýchacie problémy atď.) Toto sa však dá riešiť aj asanom alebo inou bezprašnou no makkou podstieľkou!
- Ak máte morča čo chodí z 90% na záchod, v ktorom je normálna podstieľka, dá sa to.
- No ak máte morčiat viac ako dve, je to na zváženie.
- Vo veľkochove či u bežných chovateľov je to zo všetkých hľadísk neprípustá podstieľka!
Nieto nad klasickú podstieľku!
- Klasická podstieľka (piliny, pelety, asan) vlhkosť nasiakne do seba a nepustí ju von.
- Morča tak leží a pohybuje sa po suchom, zminimalizované riziko kožných ochorení a baktérií!
Pre viac info pozrite linky v záložke /Užitočné odkazy/ 🙂